اختلال پرخوابی

اختلال پرخوابی و ۶ راهکار ساده برای درمان آن

اختلال پرخوابی و درمان آن

اختلال پرخوابی به دوره های خواب بیش از اندازه معمول در شبانه روز، گفته می شود که نیازمند درمان و مداخلات رفتاری و بعضا پزشکی است. اگر چه خواب به عنوان یک نیاز طبیعی بشر مطرح است و میزان مناسب از آن، برای سلامت فرد ضروری خواهد بود، اما خواب بیش از اندازه نیز به مانند یک اختلال یا بیماری در نظر گرفته می شود.

 

اختلال پرخوابی چیست؟

اختلال پرخوابی درست به مانند اختلال پرخوری، رفتاری افراطی است که می تواند به دلایل مختلف بروز پیدا کرده و حتی از کنترل خود شخص خارج باشد. مشکلات مختلفی به اختلال پرخوابی منجر می شوند. افراد مبتلا به این اختلال در طول روز، چندین بار به خواب رفته و از هر فرصتی در هر جایی برای خوابیدن استفاده می کنند. نیاز افراد مبتلا به اختلال پرخوابی به ساعات خواب، بیشتر از افراد معمولی است و آن ها اغلب اوقات احساس خواب آلودگی می کنند. همین طور بیدار کردن این افراد از خواب، بسیار سخت تر از بیدار کردن یک فرد معمولی خواهد بود.

 

دلایل و عوامل ابتلا به اختلال پرخوابی

از عوامل ابتلا به اختلال پرخوابی می توانیم به مواردی چون مصرف مواد مخدر اشاره کنیم. برخی از مواد مخدر موجب پرخوابی می شوند. همین طور استفاده از نوشیدنی های الکلی به چنین حالتی منجر خواهد شد. جالب است بدانید که برخی از افراد به صورت ذاتی و ژنتیکی دارای اختلال پرخوابی بوده و سیستم بدنی آن ها این طور تعریف شده است. افسردگی های حاد، اضافه وزن کنترل نشده، کم کاری تیرویید و برخی دیگر از مشکلات پزشکی نیز به پرخوابی منجر خواهد شد.

 

علائم اختلال پرخوابی کدامند؟

اما اگر می خواهید ببینید که آیا شما نیز به اختلال پرخوابی دچار هستید یا خیر، این علائم را در خود دنبال کنید:

  • سخت بیدار شدن از خواب
  • احساس خواب آلودگی مداوم
  • بی قراری در طول روز
  • بی حالی و کمبود انرژی کافی در روز
  • استرس و اضطراب بی دلیل
  • کم اشتهایی
  • اختلال در حافظه
  • کم اشتهایی
  • اختلال در حافظه
  • خوابیدن بیش از ۱۲ ساعت در شبانه روز
مطلب پیشنهادی  ۸ روش آسان درمان بی خوابی و دلایل آن

۶ راهکار ساده برای درمان اختلال پرخوابی

برای درمان اختلال پرخوابی چندین روش پیشنهاد شده است که هر یک از آن ها به نوعی کارآمد هستند:

 

۱. درمان های رفتاری

این درمان ها به تغییر رژیم غذایی و نیز تغییر سبک زندگی مربوط می شوند. همچنین تنظیم ساعت بدن و تغییر الگوی خواب، می تواند به بهبود این اختلال کمک کند.

 

۲. نور درمانی

در صورتی که این اختلال به دلیل به هم خوردن ساعت بدن رخ داده باشد، می توان از نور درمانی برای مواجهه تدریجی با نور استفاده کرد. همچنین آن دسته از افراد مبتلا به افسردگی های فصلی، با نور درمانی شرایط به مراتب بهتری پیدا کرده و پرخوابی آن ها کاهش می یابد.

 

۳. تمرینات ورزشی

افرادی که کم تحرک بوده و سطح ورزش کمتری در طول هفته دارند، کاملا مستعد ابتلا به اختلال پرخوابی هستند. این اختلال در این افراد ابتدا با سطوح پایین تری بروز پیدا کرده و سپس رفته رفته شدت می یابد. بنابراین با شروع تمرینات ورزشی، به ویژه تمرینات صبحگاهی می توان تا حدود زیادی بر این اختلال غلبه کرد. به علاوه هر زمان که احساس خواب آلودگی دارید، از جای برخاسته و چند حرکت نرمشی ساده انجام دهید. حتی قدم زدن در طول اتاق نیز می تواند به شادابی شما کمک کرده و خواب آلودگی را برطرف سازد.

 

۴. خواب کامل ۸ ساعته در شب

برخی از افراد مبتلا به اختلال پرخوابی، این مشکل را به دلیل نبود خواب کافی شبانه، متحمل می شوند. در این صورت با دنبال کردن برنامه خواب ۸ ساعت کامل در شب، رفته رفته موفق به درمان این اختلال خود خواهند شد. از این روی یکی از ابتدایی ترین روش هایی که برای درمان این اختلال توصیه می شود، خواب کامل و ۸ ساعته شبانه است. برای این منظور از تکنیک های درمان بی خوابی استفاده کرده و خوابی آسوده تر و طولانی تر برای زمان شب خود در نظر بگیرید.

 

۵. اجتناب از غذاهای طبع سرد

غذاهای طبع سرد، بی حالی و خواب آلودگی به همراه خواهند داشت. برای این که در طول روز از حس خواب آلودگی خود، جلوگیری به عمل آورید؛ از غذاهای دارای طبع سرد پرهیز کنید. برعکس با میل کردن غذاهای دارای طبع گرم چون خرما، می توانید به خود انرژی بخشیده و کمتر احساس خواب آلودگی داشته باشید.

 

۶. مداخلات دارویی

در صورت شدید بودن مشکلات پرخوابی، نیاز به مراجعه به پزشک مطرح شده و درمان های دارویی به عنوان درمان این اختلال مطرح می شود. پزشک به فراخور شرایط فرد، داروهای متفاوتی را تجویز کرده که از پرخوابی جلوگیری کرده و سپس به مرور دوز مصرف این داروها را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی  مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف چقدر است؟
برچسب ها: , , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments