بدی های خواب زیاد

بدی های خواب زیاد و ۴ روش درمان آن

در حالی که افراد زیادی در سراسر دنیا از بی خوابی و کمبود خواب رنج می برند، برخی با پرخوابی دست و پنجه نرم می کنند. شاید به خود بگویید که خواب زیاد مگر مشکلی به وجود می آورد؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که بله، به همان اندازه که کمبود خواب برای بدن ضرر دارد، نمی توان از بدی های خواب زیاد هم چشم پوشید. در این مطلب با ما همراه باشید تا با بدی های خواب زیاد آشنا شوید.

بدی های خواب زیاد

هنگامی که نوبت به خواب می رسد، احتمالا شما با یک حس بسیار خوب وارد تخت خواب خود می شوید. درست است که خواب شبانه برای سلامت بدن از الزامات محسوب می شود، اما خوب است بدی های خواب زیاد را بدانید. بر اساس تحقیق محققان، خواب زیاد می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را بالا برده و از سوی دیگر مرگ را به همراه داشته باشد.

با این حال محققان دو عامل نظیر افسردگی و وضعیت اقتصادی نامطلوب را به شدت با خواب زیاد در ارتباط می بینند. این دو عامل می توانند تاثیرات سوئی را به همراه خواب زیاد بر بدن گذارند.

چه مقدار خواب، خواب زیاد تلقی می شود؟

میزان خواب مورد نیاز شما در طول زندگی متفاوت است و این کاملا به سن و سطح فعالیت شما و همچنین به سلامتی عمومی و عادات سبک زندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، در دوره های استرس زا یا بیماری، ممکن است شما به خواب بیشتری نیاز داشته باشید. اگرچه نیازهای خواب به مرور زمان و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود، اما متخصصان معمولاً توصیه می کنند که بزرگسالان هر شب بین هفت تا نه ساعت بخوابند.

 

چرا افراد زیاد می خوابند؟

برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند، پرخوابی در واقع یک اختلال پزشکی است. این شرایط باعث می شود افراد در طول روز از خواب آلودگی شدید رنج ببرند که معمولاً با چرت زدن نیز برطرف نمی شود.

از سویی بسیاری از افرادی که در شرایط اضطراب آور قرار می گیرند و یا دارای انرژی کم و مشکلات حافظه ای هستند، بیشتر گرایش به پرخوابی خواهند داشت.

آپنه انسدادی خواب، نوعی اختلال است که باعث می شود هنگام خوابیدن، تنفس افراد منقطع شود، به همین دلیل این اختلال می تواند منجر به افزایش نیاز به خواب شود.

البته تمام کسانی که بیش از اندازه می خوابند، دچار اختلال خواب نیستند. سایر علل احتمالی پرخوابی می تواند شامل استفاده از الکل و برخی داروهای تجویزی باشد. افسردگی نیز می تواند باعث خوابیدن بیش از حد افراد شود و در نهایت افرادی که دوست دارند زیاد بخوابند!

بدی های خواب زیاد چیست؟

دیابت:

مطالعات نشان داده است که خوابیدن بیش از اندازه در شب، می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

چاقی:

یکی از بدی های خواب زیاد و یا خواب کم این است که شما را دچار اضافه وزن می کند. یک مطالعه جدید نشان داد افرادی که هر شب نه یا ۱۰ ساعت می خوابند، ۲۱٪ بیشتر از افرادی که بین هفت تا هشت ساعت می خوابند، در طی یک دوره ۶ ساله چاق می شوند.

سردرد:

یکی دیگر از بدی های خواب زیاد، سردرد است. برای بعضی از افراد مستعد ابتلا به سردرد، خوابیدن طولانی تر از حد معمول در آخر هفته یا تعطیلات می تواند باعث سردرد شود. محققان معتقدند كه این امر به دلیل تأثیر بیش از حد بر انتقال دهنده های عصبی در مغز، از جمله سروتونین رخ می دهد.

کمر درد:

کمر درد نیز یکی از بدی های خواب زیاد است. در قدیم برای کسانی که کمردرد داشتند، استراحت طولانی مدت تجویز می شد. اما از آن زمان مدت هاست که گذشته و حتی امروز دیگر نیازی به کاهش تحرکات بدنی نیز احساس نمی شود. چرا که خوابیدن طولانی مدت خود می تواند به کمر درد منجر شود.

افسردگی:

اگرچه بی خوابی بیشتر با افسردگی ارتباط دارد، اما تقریباً ۱۵٪ از افراد مبتلا به افسردگی بیش از حد می خوابند. خواب زیاد ممکن است به نوبه خود افسردگی آنها را بدتر کند. دلیل آن این است که عادات خواب منظم برای روند بهبودی این دسته از افراد اهمیت زیادی دارد.

بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی نیز از دیگر بدی های خواب زیاد است. تجزیه و تحلیل دقیق از داده های مطالعه روی ۷۲ هزار خانم نشان داد زنانی که از ۹ تا ۱۱ ساعت در شب می خوابیدند، ۳۸٪ بیشتر از زنانی که هشت ساعت می خوابند، احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر دارند.

مرگ:

مطالعات متعدد نشان داده است که افرادی که شبانه ۹ ساعت یا بیشتر می خوابند، نسبت به افرادی که شبانه هفت تا هشت ساعت می خوابند، بیشتر در معرض مرگ قرار می گیرند. هیچ دلیل مشخصی برای این ارتباط مشخص نشده است.

مطلب پیشنهادی  خواب خوب چه خوابی است؟

روش های درمان خواب زیاد

اگر خواب زیاد شما ناشی از الکل یا برخی داروهای تجویزی است، قطع کردن یا از بین بردن مصرف این مواد ممکن است کمک کننده باشد. اما هرگز یک داروی تجویز شده را سرخود قطع نکنید، مگر اینکه این کار را به دستور پزشک خود انجام دهید.

یک زمان مشخص برای بیدار شدن از خواب تعیین کنید

هر روز خود را به بهانه های مختلف وادار به بیدار شدن سر زمان مشخصی نمایید. کارهایتان را به آن زمان موکول کنید تا از زیادی خوابیدنتان جلوگیری نمایید.

وعده های غذایی سالم و منظم میل کنید

یکی از مواردی که می تواند خواب منظم شما را بر هم بزند، خوردن غذاهای ناسالم پیش از خواب است. غذاهای سالم نه تنها خواب شما را تنظیم می کند، بلکه می تواند انرژی مورد نیاز شما در طول روز را تامین نماید.

ورزش کنید

ورزش کردن در کل برای سلامتی بدن خوب است و از سویی می تواند شما را از بدی های خواب زیاد دور نماید. روزانه ورزش کنید تا بتوانید شب آسوده تر بخوابید و نیاز به خوابیدن زیاد را از خود بگیرید.

به پزشک مراجعه نمایید

همان طور که گفته شد، برخی از اختلالات خواب ناشی از بیماری ها هستند. لذا شما می توانید به پزشک مراجعه نمایید تا با برطرف نمودن این اختلالات، شما را در تنظیم خواب مورد نیاز بدنتان یاری نماید.

برچسب ها: , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments