خواب مادر

تاثیرات خواب مادر بر جنین که باید بدانیم!

تاثیرات خواب مادر بر جنین و وضعیت سلامتی او چیست؟

همان طور که می دانید بیشتر اعمال و رفتارها، عادات غذایی، میزان استراحت و … مادر باردار روی جنین تاثیراتی مثبت یا منفی خواهند داشت. به همین صورت تاثیرات خواب مادر بر جنین (زمان، کیفیت و وضعیت) نیز کاملا حائز اهمیت است. شاید پیشتر نسبت به این موضوع اهمیت زیادی قائل نبودید، اما با دنبال کردن این مطلب درخواهید یافت که تا چه اندازه میزان خواب خوب مادر بر وضعیت سلامت جنین، تاثیرگذار خواهد بود.

تاثیرات خواب مادر بر جنین که ممکن است ندانید

شاید در ابتدا تصور کنید که یک مادر باردار هر چه بیشتر بخوابد، جنین او رشد بهتری داشته و سالم تر خواهد بود. اما واقعیت به هیچ وجه این طور نیست! خواب در دوران بارداری نباید زیادتر از حد نرمال بوده و کمتر نیز نباشد. زیرا هر یک از این دو وضعیت به سلامت طبیعی جنین، صدمه خواهد زد. خواب در دوران بارداری باید به اندازه نرمال بوده و خواب بیش از حد یا کمتر از آن، به هیچ وجه به صلاح سلامتی جنین نیست.

همچنین تاثیرات خواب مادر بر جنین که می تواند منفی باشد گاهی از بیشتر شدن میزان خواب از حد نرمال نشات می گیرد.

به واقع زیاد خوابیدن مادر و یا خارج شدن آن از حد متعارف ۸ ساعت در شبانه روز، آثار منفی بر رشد جنین برجای می گذارد. البته این بدیهی است که در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری، به دلیل خستگی های ناشی از اضافه وزن و سندرم هایی چون سندرم پای بی قرار، برنامه خواب شما برهم خورده و نتوانید آن را مطابق گذشته روی مدار منظمی، تنظیم نمایید. در این شرایط توصیه می شود که در طول روز نیز ساعات کوتاهی را به خواب های میان وقتی اختصاص داده و به این صورت از کمبود خواب خود بکاهید.

تاثیرات خواب زیاد از حد مادر بر جنین

همانطور که در بالا اشاره شد تاثیرات خواب مادر بر جنین ممکن است منفی باشد.

در صورتی که بیش از حد طبیعی یعنی ۸ ساعت در شبانه روز در دوران بارداری خود، بخوابید، احتمال افزایش فشار خون و نیز ابتلا به دیابت دوران بارداری در خود را افزایش داده اید. به این صورت سلامت جنین در بدن به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد و حتی حیات وی به خطر می افتد. اگر میزان خستگی شما به حدی است که نیاز به خواب بیشتر دارید، حتما نیاز بیشتر به خواب را به ساعات روز موکول کرده و از خواب طولانی تر شبانه بپرهیزید. خوابیدن بیش از ۸ ساعت به صورت پیوسته به ورم پاهای شما منجر شده و گردش خون و رساندن مواد مغذی به جنین را نیز کند می سازد.

برای مقابله با  این موضوع از تکنیک های زیر استفاده کنید:

  • شب زودتر به تختخواب بروید و ساعت خواب بدن خود را تنظیم نمایید.
  • هر روز زمانی را به پیاده روی در مسیری بدون شیب اختصاص دهید تا نشاط و سلامت بدن و عضلات شما حفظ شده و دچار گرفتگی بر اثر سکون زیادی نشوید.
  • به میزان کافی آب بنوشید.
  • از غذاهای پرفیبر استفاده کنید.
  • از دوش آب ولرم پیش از خواب بهره مند شوید. این دوش گرفتن باعث می شود که عضلات شما رها و آزاد شده و خواب متعادل با کیفیت بالا داشته باشید. اغلب کیفیت پایین خواب، باعث می شود که طول زمان خواب را بالا برده و به این صورت برای جبران آن تلاش کنیم. اما با کیفیت بخشیدن به خواب، ساعت خواب شبانه مادر باردار، تنظیم شده و در همان ۸ ساعت خلاصه خواهد شد.
مطلب پیشنهادی  آیا یادگیری در خواب واقعیت دارد؟

تاثیرات خواب کمتر از حدمادر بر جنین

همچنین تاثیرات خواب مادر بر جنین که می تواند منفی باشد، ممکن است در اثر خواب کمتر از حد  یا بی خوابی به وجود آید.

بدخوابی و کم خوابی مادر در دوران بارداری و به ویژه سه ماهه آخر، موجب می گردد که جنین پس از تولد به اضافه وزن دچار شود. طبق آن چه بالا گفته شد، در صورتی که با بدخوابی و کم خوابی در سه ماهه آخر بارداری خود مواجه هستید، توصیه می شود که فاصله ساعت های خواب خود را کوتاه تر ساخته و در طول روز نیز چرت های گاه و بیگاه داشته باشید. به یاد داشته باشید که کمبود خواب در دوران بارداری شما، باعث می شود که نوزاد متولد شده در سال های زندگی اش به پرخوری دچار شده و اضافه وزن داشته باشد.

به علاوه مادر باردار نیز که در ماه های آخر بارداری تحت فشار بیشتری قرار دارد، با کم خوابی تحریک پذیرتر شده و احتمالا احساسات افسرده گونه را به میزان بیشتری تجربه می کند.

برای جبران خواب کمتر از حد و رفع آن در دوران بارداری از تکنیک های زیر کمک بگیرید:

  • پیش از خواب یک لیوان شیر بنوشید یا یک عدد سیب میل کنید.

در محیطی خنک بخوابید تا کلافگی های رایج ماه های آخر بارداری کمتر شوند و با سهولت بیشتری نفس بکشید. به ویژه آن که در دوران بارداری حرارت طبیعی بدن افزایش پیدا کرده و به عبارتی داغ تر خواهید بود. حتی نفس کشیدن برای مادر باردار سخت تر شده و خنک کردن محیط می تواند شرایط را برای او راحت تر سازد.

  • از بالشت های مخصوص بارداری استفاده کرده و وضعیت بدن خود را در شرایط بهینه ای قرار دهید. این بالشت ها بین دو زانو و ران های مادر قرار گرفته و شکم در انحنای آن جای می گیرد. مادر باردار خواب آسوده تر و بهتری را با این بالشت های مخصوص، تجربه می کند.
  • تا دو ساعت قبل از خواب، غذاهای سنگین میل نکنید.
  • از مصرف قهوه و نوشیدنی های انرژی زا و پرکافئین، به ویژه در ساعات منتهی به شب و وقت خواب پرهیز کنید

نکته: به یاد داشته باشید که برای داشتن بهترین شرایط خواب، هرگز به پشت نخوابید و همیشه حین خواب به سمت چپ بدن خود قرار بگیرید. به پشت خوابیدن باعث می شود که وزن رحم روی ستون فقرات و یکی از اصلی ترین رگ های شما قرار گرفته و گردش خون را مختل سازد. به این صورت جریان خود و تغذیه به جنین با اختلال روبرو خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  فواید شگفت انگیز تاثیر موسیقی بر خواب و درمان بی خوابی
برچسب ها: , , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments