خواب درمانی

خواب درمانی و تاثیرات باورنکردنی آن

خواب موهبتی الهی است که در تامین سلامتی انسان نقش اساسی داشته و اختلالات خواب و کم خوابی، هر یک به نوعی سلامت انسان را تحت تاثیر خود قرار می دهند. از آن گذشته، برخی از بیماری ها را می توان به وسیله خواب درمانی بهبود بخشیده و یا حتی به طور کامل به نقطه ی درمان رساند.

در ادامه به خواب درمانی و آثار قابل توجه آن می پردازیم.

خواب درمانی و کاهش اضطراب

از خواب درمانی به صورت مستقیم برای درمان برخی از اختلالات استفاده می شود. به طور خاص این نوع تکنیک درمان برای کاهش مشکلات مربوط به اضطراب ها در رده های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و بازدهی قابل  توجهی نیز دارد. به این ترتیب با استفاده از روش های خواب درمانی برای کاهش استرس و اضطراب در افراد بهره برداری شده و نیاز این عده را به استفاده از داروهای شیمیایی آرامش بخش کم کرده است. در موارد بسیاری تکنیک های درمان در خواب، باعث شده تا به طور کلی سطح استرس و اضطراب ها در فرد کاهش پیدا کرده و وی قادر به بازیافتن شرایط آرامش خود باشد.

 

خواب درمانی و حذف خاطرات بد

دیگر درمانی که به صورت مستقیم مورد هدف تکنیک های درمانی خواب قرار دارد، حذف خاطرات بد و دردناک در افراد است. برخی خاطرات منفی و بد، می توانند یک عمر زندگی اشخاص را تحت تاثیر خود قرار داده و از آرامش و رشد شخصیتی و اجتماعی آن ها، جلوگیری به عمل آورند. این خاطرات در برخی اوقات، آثار به شدت وخیمی پیدا کرده و به طور کلی سیستم فکری و عصبی شخص را مورد حمله قرار می دهند. به همین دلیل حذف چنین خاطرات بد و ناخوشایندی به لحاظ درمان روانشناختی و روانپزشکی، اهمیت بالایی پیدا می کند. در اینجا خواب درمانی به عنوان یک تکنیک جدی و اثربخش، پیش آمده و می تواند با استفاده از ابزارهای خود، به حذف خاطرات بد و ناخوشایند در افراد کمک کند.

 

مطلب پیشنهادی  مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف چقدر است؟

خواب درمانی

روش درمانی خواب در این خصوص با انتشار بوهای مختلف حین خواب و به کار گیری ابزار الکتریکی (شوک های الکتریکی کوچک و با طول موج کوتاه) همراه است.

آزمایشی جالب برای رفع خاطرات ترسناک و دردناک به کمک خواب درمانی انجام گرفته است که در ادامه آن را پیگیری می کنیم.

در این آزمایش ۱۵ شرکت کننده که دارای خاطرات ترسناک یا دردناکی بودند، تحت خواب درمانی قرار گرفتند. این عده را در مکان های جداگانه ای نگاه داشته و پیش از به خواب رفتن، یک شوک کوچک الکتریکی به هر یک دادند. سپس بوهایی کاملا طبیعی و البته دارایی رایحه ای خاص چون بوی لیموی تازه یا بوی تند سبزی نعناع منتشر ساختند.

آزمایش به این شکل پیش رفت که به همراه هر یک از این بوها، تصویری مربوط به آن خاطره ی دردناک به فرد نشان داده شده و به همراه دیگر بو نیز شوک الکتریکی کوچک، وارد گشت. سپس شرایط مغز آن ها حین برخورد با این تصاویر یا شوک و بوهای مختلف، ثبت شده و واکنش های پوستی آن ها نیز به وسیله ی حسگرهای پوستی تعقیب شد.

پس از آن نوبت به یک خواب ۴۰ دقیقه ای رسید. هر یک از این داوطلبان که مراحل بالا را طی کرده بود، به خواب رفت. در حالی که شرکت کنندگان در خواب بودند، بوهایی که در بیداری به همراه عکس دردناک و شوک الکتریکی کوچک تجربه کرده بودند، را دوباره در محل خواب آن ها منتشر ساختند. حسگرهای پوستی نشان دادند که در مواجه با هر یک از بوهای منتشر شده، همان حس وابسته به آن که در بیداری وجود داشت، برانگیخته شد.

اما این تمرین در خواب، باعث شد که پس از بیداری، احساس ناخوشایند اضطراب و استرس و ترس و درد در مواجه با همان تصاویر به شدت کاهش پیدا کرده و فرد راحتی بیشتری در مواجه با این تصاویر داشته باشد. همین طور اسکنرهای مغزی نیز پس از خواب تغییرات کلی را نشان دادند و این حاکی از این بود که خواب درمانی توانسته به شکل معجزه آسایی آثار منفی واکنش فرد نسبت به یک تصویر رنج آلود را کاهش دهد.

به این ترتیب محققان دریافتن که به کمک خواب درمانی می توانند به شکلی موثر استرس، اضطراب و رنج های ناشی از خاطرات بد و منفی را درمان کنند. این به افراد کمک می کند تا بدون استفاده طولانی مدت از داروهای شیمیایی و تحمل عوارض جانبی آن ها، از خواب درمانی به عنوان یک تکنیک موثر برای حذف خاطرات بد خود استفاده کنند. همین طور افرادی که تحت استرس های شدید قرار داشته و شرایط روحی آن ها به نوعی تحت فشار است، به این شکل کنترل شده و با جلسات متعدد خواب درمانی به وضعیت آرام خود نزدیک می شوند.

لازم به توضیح است که تکنیک های خواب درمانی همچنان تحت مطالعات محققان قرار داشته و به نظر می رسد که در سال های آینده، شاهد پیشرفت های بزرگی در این حوزه باشیم و از خواب درمانی به عنوان یک روش اثربخش درمانی در حوزه های مختلف استفاده شود.

برچسب ها: , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments