تنگی نفس در خواب

دلایل تنگی نفس در خواب + روش های درمان آن

تنگی نفس در خواب یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد با آن روبرو می‌شوند و می‌تواند به نوعی منجر یک اختلال خواب همیشگی برای افراد شود. تنگی نفس در خواب که باید آن را آپنه خواب نیز بنامیم؛ به شکلی کاملا غیرارادی چرخه تنفس فرد را مختل کرده و با گرفتگی تنفس حین خواب؛ معمولا باعث بیدار شدن فرد خواهد شد. اما در این مطلب بر آن هستیم تا به دلایل تنگی نفس در خواب بپردازیم و ببینم چه عواملی به این مشکل دامن خواهند زد.

 اضافه وزن از دلایل تنگی نفس در خواب

اضافه وزن یکی از دلایل اصلی تنگی نفس در خواب است. اضافه وزن و جمع شدن بافت های چربی در اطراف ریه ها، باعث می‌شود که تنفس سخت شده و به ویژه حین دراز کشیدن و خوابیدن، فشار بیشتری بر سیستم تنفسی فرد وارد شود. به این صورت نفس ها منقطع شده و با قطعی و خر و پف‌های زیاد همراه خواهد بود.

بارداری

از سه ماهه دوم و به خصوص سه ماهه سوم بارداری، تنگی نفس در خواب به سراغ مادر باردار می آید. به واقع اضافه وزن در این دوران نیز مزید بر علت شده و مشکلات تنفسی بروز پیدا می کنند. برخی از مادران باردار، دچار ورم هایی در بینی خود نیز می شوند که خود به تنگی نفس منجر شده و خر و پف های شبانه و حین خواب را ایجاد می کنند. به علاوه بالا رفتن سطح استروژن در زمان بارداری، ترشحات بینی را افزایش داده و همین موضوع به مشکلات تنفسی می انجامد. تذکر: توجه داشته باشید که تنگی نفس طولانی در خواب، برای جنین مضر خواهد بود و حتما باید نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

غذای سنگین و چرب پیش از خواب

حتی اگر شما اضافه وزن نداشته باشید، میل کردن غذای سنگین و چرب پیش از خواب، می تواند به تنگی نفس و اختلالات تنفسی در خواب منجر شود. به همین منظور همیشه توصیه می شود که حداقل یک تا دو ساعت قبل از خواب، از خوردن غذاهای پرچرب و سنگین خودداری کنید.

بیماری های ریوی

برخی از بیماری های ریوی نیز به تنگی نفس در خواب منجر می شوند. از جمله این بیماری ها می توان به آسم، آسم آلرژیک، بیماری انسداد ریه و غیره اشاره کرد. درمان ها و مداخلات پزشکی برای برطرف ساختن این شکل از تنگی نفس در خواب وجود دارد که از جمله آن ها استفاده از اسپری های مخصوص آسم هستند.

مطلب پیشنهادی  درمان کم خوابی با دمنوش + معرفی 10 نمونه از دمنوش های خواب آور

خر و پف های زیاد

افرادی که عادت به خر و پف های زیادی حین خواب دارند، معمولا با پدیده تنگی نفس در خواب نیز روبرو می شوند. البته این تنگی نفس در خواب به علت خر و پف، غالبا بسیار کوتاه بوده و آن قدرها آزاردهنده جلوه نمی کند.

کابوس های شبانه

این مورد اگر چه ربطی به مسائل فیزیکی و بدنی شخص ندارد، اما افراد بسیاری آن را تجربه می کنند. دیدن کابوس های شبانه باعث می شود که از ترس ناشی از آن، برای لحظاتی دچار تنگی نفس شوید. با بیدار شدن از خواب و به دست آوردن دوباره ی آرامش، این مشکل برطرف خواهد شد.

عفونت های تنفسی

برخی از عفونت های تنفسی نیز چه در بیداری و چه در خواب، به مشکلات و اختلالات تنفسی منجر می شوند. رفع این عفونت های تنفسی، راه حل درمان تنگی نفس در خواب خواهند بود. به همین دلیل لازم است که بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و برای رفع و درمان این نوع از بیماری های سیستم تنفسی اقدام کنید.

درمان تنگی نفس در خواب

برای درمان تنگی نفس در خواب، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • در صورت ابتلا به بیماری های تنفسی و یا عفونت های تنفسی، به پزشک مراجعه کرده و روش های درمانی و حداقل کنترل را آغاز نمایید.
  • پیش از خواب از خوردن غذای سنگین خودداری کنید.
  • به پهلو بخوابید و از خوابیدن به پشت یا روی شکم، پرهیز نمایید.
  • یک بالشت اضافی زیر سر خود بگذارید تا ارتفاع سر از پاها حین خواب، بالاتر باشد.
  • در محلی آرامش بخش بخوابید و افکار منفی و استرس ها را از خود دور کنید.
  • محیط خواب را کاملا عاری از صداهای مزاحم، نورهای آزاردهنده یا رایحه های تند قرار دهید.

 

مطلب پیشنهادی  نکاتی درباره آداب صحیح خوابیدن و آثار آن
به این مطلب رای دهید

برچسب ها: ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments