خواب سالم و کافی

روش های تجربه کردن خواب سالم و کافی

داشتن خواب سالم و کافی برای همه افراد آرزویی بزرگ است. چرا که با خوب خوابیدن است که افراد احساس نشاط و طراوت می کنند، از مریضی ها به دور خواهند ماند و می توانند روز بعد را با خوشحالی و سرشار از انرژی آغاز کنند. اما همان طور که می دانید بسیاری از افراد نمی توانند تجربه خواب کافی را داشته باشند. از این رو ما قصد داریم در این مطلب شما را با روش های داشتن خواب سالم و کافی آشنا نماییم تا بتوانید زین پس بهتر خوابیده و روزهای خود را با انرژی بهتر و بیشتری آغاز نمایید. با ما همراه باشید.

چگونه خواب سالم و کافی داشته باشیم؟

خواب خوب شب به اندازه ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. خواب به طور مستقیم روی سلامت فیزیک و مغز شما تاثیر می گذارد. درست به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان و پزشکان به همه افراد پیشنهاد می کنند که راه های موثر در داشتن خواب کافی و سالم را امتحان کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از مشکلاتی که برای افراد مختلف پیش می آید، همگی از نداشتن خواب خوب سرچشمه می گیرد. پس چه خوب است تا روش هایی که به داشتن خواب سالم و کافی کمک می کند، در ذهن داشته باشید:

قرار گرفتن در معرض نور آبی در عصر را کاهش دهید

قرار گرفتن در معرض نور در طول روز مفید است، اما قرار گرفتن در معرض نور آن هم در شب اثر متضاد دارد. چرا که این کار می تواند روی ریتم شبانه شما تاثیر گذاشته و مغز شما را به فکر واگذارد که هنوز روز است. نور در شب باعث کاهش تولید هورمون هایی مانند ملاتونین می شود که به شما در آرامش و خواب عمیق کمک می کند. این نورها همانند نورهایی است که از تلویزیون، گوشی موبایل، تبلت و … ساطع می شود. برای پرهیز از قرارگیری در معرض این نورها، بهتر است یک یا دو ساعت قبل از رفتن به تختخواب، این وسایل و ابزار را خاموش کنید.

مصرف کافئین در ساعت نزدیک به خواب را فراموش کنید

نوشیدن و خوردن خوراکی های حاوی کافئین در طول رز مفید است و به شما انرژی می دهد، اما اگر می خواهید داشتن خواب سالم و کافی را تجربه کنید، می بایست مصرف کافئین در ساعات نزدیک به خواب را به طور کلی فراموش نمایید. کافئین می تواند به مدت ۶ الی ۸ ساعت در خون شما باقی بماند لذا بهترین کار این است که چند ساعت پیش از خواب، از نوشیدن و خوردن خوراکی های حاوی کافئین، بپرهیزید.

سعی کنید زمان های خواب و بیدار شدن خود را منظم کنید

ریتم شبانه روزی بدن شما بر روی یک حلقه تنظیم شده کار می کند و خود را با طلوع و غروب خورشید هم تراز می نماید. منظم بودن زمان خواب و بیداری شما می تواند به کیفیت خواب طولانی مدت کمک کند. الگوهای نامنظم خواب می توانند ریتم شبانه روزی و میزان ملاتونین شما را تغییر دهند و این بدان معنی است که شما قطعا نمی توانید خواب خوبی را تجربه کنید.

شام را دیرهنگام نخورید

غذا خوردن در اواخر شب ممکن است بر کیفیت خواب و آزاد شدن طبیعی HGH و ملاتونین تأثیر منفی بگذارد. درواقع کیفیت شام و عصرانه ای که میل می کنید، به طور موثری روی خواب شبانه شما تاثیر خواهد داشت. در یک مطالعه نشان داده شد، صرف یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا که ۴ ساعت قبل از خواب خورده می شود، به افراد کمک می کند سریع تر بخوابند. جالب است که یک مطالعه دیگر نشان داد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات نیز باعث بهبود خواب می شود. این نشان می دهد که کربوهیدرات همیشه لازم نیست، به ویژه اگر شما به رژیم غذایی کم کربوهیدرات عادت دارید.

ریلکس کنید و عصرها ذهن خود را خالی کنید

بسیاری از افراد پیش از رفتن به تختخواب، برآنند تا ذهن خود را از ناملایمات خالی کنند. تجربه و تحقیقات ثابت کرده است که این روش به طور موثری در تجربه خواب خوب و سالم کمک خواهد کرد. همچنین بهره گیری از یک ماساژ آرامش بخش نیز می تواند تا حد زیادی به شما در این کار کمک شایانی کند. لذا لازم است پیش از خواب تنش ها را دور بریزید و با فکری آسوده به تخت خواب بروید.

 

همان طور که می دانید، روش های مختلفی برای داشتن خواب سالم و کافی وجود دارد، اما شما با این روش های ساده که در بالا به آن ها اشاره کردیم، می توانید تاثیرات زودهنگامی را در این رابطه شاهد باشید.

برچسب ها:
مشترک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments