روان شناسی اتاق خواب

شش اصل روانشناسی برای چیدمان اتاق خواب

از آن جایی که همه ما ساعات استراحت و کسب انرژی دوباره را در اتاق خواب می گذرانیم، رعایت اصول روانشناسی برای چیدمان اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. خواب بخش مهمی از زندگی اشخاص را به خود اختصاص می دهد و کیفیت خواب، می تواند بر تمام وجوه زندگی تاثیر بگذارد.

از این روی با استفاده از اصول روانشناسی برای چیدمان اتاق خواب، می توانید شرایط محیط خواب خود را به شکلی بهینه آماده کرده و از مزایای خواب خوب و راحت بهره مند شوید.

 

۱٫ از رنگ های ملایم برای چیدمان اتاق خواب  استفاده کنید

دقت داشته باشید که اتاق خواب محلی برای آرامش پیدا کردن و استراحت است و باید رنگ های به کار رفته در آن ملایم و عاری از هر گونه تنش باشند. از این روی توصیه می شود که رنگ هایی کاملا ملایم را در تزیین اتاق خواب خود، اعم از رنگ دیوارها یا وسایل به کار گیرید تا کمترین تنش زایی به وجود آمده و آرامش کامل در محیط اتاق خواب به دست آید. به این صورت می توان خوابی آرام را تجربه کرده و استرس های روزمره را کاهش داد.

 

۲٫ از قرار دادن آینه مقابل تخت خواب در  چیدمان اتاق خواب، پرهیز کنید

برای رعایت اصول روانشناسی چیدمان اتاق خواب، لازم است که آینه یا میز آینه دار اتاق خواب خود را در جهتی قرار دهید که حین خواب مقابل شما قرار نگیرد. بهتر است آینه را در زاویه ای متضاد با تخت خواب خود قرار داده و یا ارتفاع آن را طوری در نظر بگیرید که با دراز کشیدن در تخت خواب، مقابل شما نباشد.

 

۳٫ در چیدمان اتاق خواب از وسایل کار استفاده ننمایید

همیشه در نظر داشته باشید که اتاق خواب برای استراحت و آسودگی در نظر گرفته شده و قرار نیست کار کردن شما به اتاق خواب سرایت پیدا کند. از این روی استفاده از وسایل کار، مانند میز کار و غیره در اتاق خواب، کاملا اشتباه بوده و باعث ایجاد استرس و اضطراب های مربوط به کار می شود. شما می توانید یک یا چند کتاب برای مطالعه شخصی در اتاق خواب خود داشته باشید، اما اضافه کردن کتاب های درسی به اتاق خواب نیز کاملا اشتباه است.

 

۴٫ تخت خواب را مقابل در اتاق قرار ندهید

از قرار دادن تخت خواب خود مقابل در اتاق خواب، پرهیز کنید. تخت خواب باید در زاویه ای مخالف محل باز شدن در قرار بگیرد. جای گرفتن تخت خواب مقابل درب، باعث دریافت تنش ها و انرژی های بیرونی در محیط خانه شده و حد آرامش مورد نیاز برای استراحت کردن و خوابیدن را سلب خواهد کرد.

 

۵٫ از گیاهان طبیعی در چیدمان اتاق خواب  استفاده نکنید

همان طور که می دانید گیاهان طبیعی در طول شب دی اکسید کربن از خود آزاد می کنند و این برای استراحت و تنفس شبانه افراد، مناسب نخواهد بود. از این روی توصیه می کنیم که در اتاق خواب خود از گیاهان طبیعی استفاده نکنید. در صورتی که علاقه مند به شکل ظاهری گیاهان هستید و از آن ها احساس خوبی دریافت می کنید، می توانید گل و گیاهان مصنوعی در اتاق خواب خود به کار برده و به این شکل به زیباسازی و دادن حسی ملایم و مطبوع کمک نمایید.

 

۶٫ نورپردازی ملایم را در چیدمان اتاق خواب به کار گیرید

اما در نهایت دیگر اصل و شاید مهم ترین اصل چیدمان اتاق خواب را باید نورپردازی آن بدانیم. در اتاق خواب ها به نورپردازی ملایم نیاز داریم. فضای اتاق خواب باید آرام و خواب آور باشد. استفاده از نورهای تند و خشن در اتاق خواب، نه تنها آرامش ایجاد نکرده، بلکه باعث بروز اختلالات خواب خواهد شد. با استفاده از آباژورها در دو سمت تخت خواب خود، می توانید نورپردازی ملایمی به وجود آورده و فضای خواب را به درستی فراهم آورید. البته شما می توانید از چراغ های ال ای دی یا دیوارکوب نیز برای نورپردازی اتاق خواب خود استفاده کنید، اما در نظر داشته باشید که باید حین قرار داشتن در تخت خواب، امکان روشن کردن فضا برایتان وجود داشته باشد. به همین دلیل استفاده از آباژور روی پاتختی و کنار تخت خواب، بسیار مناسب خواهد بود.

مطلب پیشنهادی  پنج راه حل برای حل مشکل نخوابیدن کودکان
به این مطلب رای دهید

برچسب ها: , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments