فواید شگفت انگیز تاثیر موسیقی بر خواب

فواید شگفت انگیز تاثیر موسیقی بر خواب و درمان بی خوابی

تاثیر موسیقی برخواب چیست و چطور کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می دهد؟

در حال حاضر تاثیر موسیقی بر خواب به اثبات رسیده و می توان با اطمینان گفت که گوش دادن به موسیقی در حین به خواب رفتن، می تواند به آرامش اعصاب کمک کرده و شخص را به خوابی آسوده تر و راحت تر میهمان کند.

گوش دادن به موسیقی پیش از خواب و در ساعت های اولیه خواب برای آرامش اعصاب و رهاسازی عضلات بدن، توصیه می شود. البته این به نوع موسیقی که گوش می دهید نیز بستگی دارد. موسیقی های آرامش بخش و بدون تپش تند، همین طور موسیقی های بی کلام بیشترین سطح تاثیرگذاری را خواهند داشت.

تاثیر موسیقی بر خواب کودکان

موسیقی ملایم در خواب کودکان نیز بسیار موثر است و می تواند به رشد مغزی، جسمی و روانی آن ها کمک کند. آزمایش ها نشان داده است کودکانی که تجربه خواب با موسیقی را در ایام هفته دارند، به مراتب باهوش تر عمل کرده و قادر به استفاده از ضریب بالاتری از مغز خود هستند. این کودکان صبح ها هشیارتر بیدار شده و انرژی بالاتری برای گذراندن روز خود دارند.

تاثیر موسیقی بر خواب روی بیماران

از این تکنیک در برخی از بیمارستان های اروپایی به ویژه در کشورهایی چون آلمان و هلند استفاده می شود. پخش موسیقی برای بیمارانی که از بیماری های صعب العلاج رنج می برند، همین طور بیماران بخش های اعصاب و روان و بیماران قلبی؛ به شکل معجزه آسایی در بهبود فرایند درمان آن ها موثر واقع شد. پزشکان و محققان دریافتند که موسیقی می تواند به شکلی باورنکردنی بر اعصاب فرد حتی حین خواب تاثیرگذاشته و میزان مقاومت سیستم بدنی او را بالا ببرد.

گوش دادن به موسیقی حین خواب، باعث می شود که سروتونین بیشتری در مغز تولید شده و از افسردگی جلوگیری به عمل آید. همین طور این ترشح سروتونین مشکلات مربوط به کم خوابی و بی خوابی را برطرف کرده و به بدن شخص امکان وارد شدن به یک سیکل خواب راحت و آسوده را می دهد.

تاثیر موسیقی بر خواب برای درمان بی خوابی

کلیه افرادی که از بی خوابی یا کم خوابی رنج برده و یا از عوارض بی خوابی بر بدن خود دچار مشکلاتی شده‌اند. می توانند از موسیقی درمانی استفاده کرده و کم خوابی یا بی خوابی خود را به این شکل برطرف سازند. شکل درمان برای این افراد به این صورت است که باید با اجرا کردن موسیقی به تختخواب خود رفته و در حالی که به آن گوش می کنند رفته رفته به الگوی خواب خود وارد شوند. موسیقی ملایم و گوش نواز به صورت تدریجی چون یک مخدر خواب را به چشمان این افراد که مبتلا به بی خوابی یا کم خوابی هستند، آورده و به آن ها خوابی آرام و آسوده می بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ میلادی در این خصوص صورت گرفت و نتایج آن درخشان و قابل توجه بودند. این مطالعه نشان داد که گوش کردن به موسیقی پیش از خواب، می تواند به عنوان یک درمان کاملا کاربردی در درمان بی خوابی ظاهر شده و افرادی را که به اختلالات استرسی مبتلا هستند، درمان کند. بهترین نوع موسیقی تشخیص داده شده در این مطالعه، موسیقی ها با ملودی های ملایم و آرام پیانو و ویولن بود و این نوع موسیقی بیشترین تاثیر را روی افراد مبتلا به بی خوابی یا کم خوابی گذاشت.

همچنین مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۵ میلادی صورت گرفته و نشان داد که گوش دادن به موسیقی به مدت ۴۵ دقیقه پیش از خواب، باعث می شود که کیفیت خواب فرد افزایش یافته و فرآیند به خواب رفتن وی نیز بهبود یابد. تکرار این عمل به مدت سه هفته می توانست تاثیرات دراز مدت و قابل توجهی برجای بگذارد.

ثابت شده است که با گوش دادن به موسیقی حین خواب، باعث می شود که مرحله REM خواب طولانی تر شده و رویاهای بیشتری در خواب ببینید. این موضوع به اصلاح مشکلات عاطفی و افسردگی های افراد کمک کرده و موجب می شود تا شرایط بهتری را در زندگی احساسی و روحی خود تجربه کنند.

مطلب پیشنهادی  5 نوع اختلال خواب و راه های درمان آن

انتخاب موسیقی حین خواب

توجه داشته باشید که تمام فواید موسیقی حین خواب، به انتخاب آن موسیقی بستگی دارد. در صورتی که موسیقی انتخابی شما خیلی تند و خشن باشد، نه تنها خواب آرامی را به شما نخواهد داد، بلکه احتمالا باعث افزایش تپش قلب و بی خوابی تان خواهد شد. لازم است که موسیقی انتخابی شما، ریتم آهنگ ملایمی داشته و ضرب آن آرام باشد. درست به همین دلیل است که غالبا موسیقی های کلاسیک به عنوان موسیقی مناسب حین خواب پیشنهاد می شوند.

کارشناسان توصیه می کنند که بهترین موسیقی حین خواب، موسیقی است که ضرب آهنگ آن ۶۰ ضربه در دقیقه و یا کمتر از آن باشد. به این دلیل مهم که خواب آرام و آسوده با ضربان قلب ۶۰ ضربه در دقیقه همراه است.

 

شما می توانید با نصب برنامه آسای لیست پخشی از موسیقی های آرامش بخش قبل از خواب را روی گوشی خود داشته باشید:

دانلود مستقیم آسای

شکل صحیح گوش دادن به موسیقی حین خواب

برای این که بیشترین بهره وری را از گوش دادن به موسیقی حین خواب داشته و کمترین آسیب را از آن دریافت کنید، باید قید استفاده از هدفون های داخل گوشی را بزنید. این هدفون ها به گوش و اعصاب شما آسیب وارد خواهند کرد. بهترین شکل گوش دادن به موسیقی حین خواب، پخش موسیقی با صدای ملایم در فضای اتاق خواب است. اما اگر این امکان را به دلیل سکونت سایر افراد در منزل ندارید، می توانید از یک دستگاه پخش موسیقی کوچک و جیبی کنار محل خواب خود استفاده کرده و صدای موسیقی را در درجه کم قرار دهید.

مطلب پیشنهادی  آیا یادگیری در خواب واقعیت دارد؟
به این مطلب رای دهید

برچسب ها: , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments