میزان مناسب خواب

مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف چقدر است؟

مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف چقدر است و رعایت این میزان خواب مورد نیاز چه اهمیتی دارد؟ خواب یکی از مهم ترین نیازهای بشر است که کمبود آن می تواند به بیماری های مختلف روحی و جسمی منجر شود. به همین دلیل لازم است که هر شخص میزان خواب ضروری مورد نیز خود در سنین و دوره های مختلف را به خوبی شناخته و نسبت به آن پایبند باشد.

در نظر داشته باشید که میزان خواب مناسب برای سنین مختلف، ممکن است بر اساس شرایط فیزیکی و روحی یا فاکتورهای دیگر، کمی با چیزی که در ادامه می آوریم؛ متفاوت باشد. اما در کل به عنوان یک خط استاندارد، می توان این میزان خواب را برای افراد در دوره های سنی مختلف، مناسب اعلام کرد.

 

مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف

مقدار خواب مناسب برای نوزاد کمتر از ۳ ماه

نوزادان کمتر از ۳ ماه که به تازگی محیط امن رحم مادر را ترک کرده اند، در طی شبانه روز خود به ۱۴ تا ۱۷  ساعت خواب نیاز خواهند داشت. به واقع نوزادان زیر ۳ ماه، بیشتر زمان زندگی خود را در خواب سپری کرده و چند ساعتی در شبانه روز را بیدار هستند. این زمان خواب نوزادان زیر ۳ ماه، به خواب های ساعتی یا ۲ ساعته تقسیم بندی شده و باید چندین بار در طول ساعات شب، برای شیر خوردن از خواب بیدار شوند.

 

مقدار خواب مناسب برای نوزاد ۴ تا ۱۲ ماهه

در بین نوزادانی که سنین ۴ تا ۱۲ ماهگی خود را سپری می کنند، خواب به بخش بزرگی از زندگی شبانه روزی آن ها، تبدیل می شود. این نوزادان به اندازه ۱۲ تا ۱۵ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز را در خواب به سر برده و حداقل نیمی از زمان شبانه روز را در خواب هستند. در مورد این نوزادان خواب ۱۲ تا ۱۵ ساعت به یکباره نبوده و به چند بازه زمانی چند ساعته تقسیم می شود.

 

مقدار خواب مناسب برای کودک ۱ تا ۲ ساله

کودکان ۱ تا ۲ ساله، در طول شبانه روز به ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب نیاز دارند. این زمان خواب برای کودکان ۱ تا ۲ ساله، ضرورت داشته و زمینه ساز رشد فیزیکی و مغزی آن ها خواهد بود. کودکان ۱ تا ۲ ساله، ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب شبانه روزی خود را در چندین بخش مختلف طی بیست و چهار ساعت، تقسیم می کنند.

 

مقدار خواب مناسب برای کودک ۳ تا ۵ ساله

یک کودک ۳ تا ۵ ساله، در طی شبانه روز به ۱۰ الی ۱۳ ساعت خواب نیاز خواهد داشت. این میزان خواب بسته به شکل زندگی و میزان جست و خیز و فعالیت های فیزیکی روزمره کودک می تواند کمتر یا بیشتر باشد. بدیهی است که کودک شما در پایان یک روز با سطح فعالیت فیزیکی زیاد، خواب بیشتری نیاز داشته و ساعات خواب طولانی تری را تجربه خواهد کرد.

 

مقدار خواب مناسب برای کودک ۶ تا ۱۲ ساله

مقدار خواب مورد نیاز یک کودک در فاصله سنی ۶ تا ۱۲ سال، به اندازه ۹ تا ۱۱ ساعت است. این زمان خواب به طور معمول در دو بخش شبانه و روزانه تقسیم شده و این کودکان به خواب میان روزی نیاز مبرم دارند. به شکلی که معمولا ۷  تا ۹ ساعت از این زمان خواب در ساعات شب سپری شده و ۲ ساعت آن به خواب میان روزی اختصاص می یابد. خواب کافی در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی به رشد کامل مغزی و جسمی پیوند خورده و ضرورت دارد که والدین نسبت به خواب فرزندان خود، وسواس و دقت کافی را به خرج دهند.

 

مقدار خواب مناسب برای نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله

نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله در هر شبانه روز به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب کامل نیاز دارند. در این دوران داشتن خواب کافی برای نوجوانان اهمیت زیادی دارد و به طور مستقیم با چرخه رشد آن ها در ارتباط قرار می گیرد. به شکلی که کمبود خواب یا اختلالات خواب در دوران نوجوانی می تواند به پرخاشگری، عدم رشد کافی جسمی و حتی مغزی منجر شد. به همین دلیل در صورت وجود کم خوابی یا اختلال خواب در دوران نوجوانی، اهمیت زیادی دارد که موضوع پیگیری شده و نسبت به رفع آن اقدام متناسب ایفا گردد.

 

مطلب پیشنهادی  اختلال پرخوابی و ۶ راهکار ساده برای درمان آن

مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف ۱۸ تا ۲۵ سال

در دوران ۱۸ تا ۲۵ سالگی، یعنی عنفوان جوانی به ۷ تا ۹ ساعت خواب کامل در شبانه روز نیاز وجود دارد. در این دوران خواب کامل به ایجاد نشاط و سلامتی منجر شده و می تواند فعالیت های روزانه افراد را تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد.

 

مقدار خواب مناسب برای سنین مختلف ۲۶ تا ۶۴ سال

افراد در دوره بالغی و بازه سن ۲۶ تا ۶۴ سال، به روزانه ۷ تا ۹ ساعت خواب کافی نیاز دارند. این مقدار خواب برای داشتن سلامت جسمی و روحی و نشاط کافی جهت انجام امور روزمره اهمیت دارد. به شکلی که کمبود خواب در سنین ۲۶ تا ۶۴ سال، به پیری زودرس منجر شده و همین طور مشکلاتی نظیر دیابت نوع ۲، فشار خون، افسردگی، واکنش های عصبی و غیره را به همراه خواهد داشت.

 

مقدار خواب مناسب برای سنین بالای ۶۵ سال

افراد بالای ۶۵ سال که دوران کهنسالی خود را آغاز کرده و هر سال بیشتر در آن پیش می روند، نیاز به روزانه چیزی در حدود ۷ تا ۸ ساعت خواب کامل دارند. بدیهی است که این میزان خواب مورد نیاز با بالا رفتن سن به صورت خود به خودی افزایش پیدا کرده و این افراد کهنسال تمایل بیشتری به خواب پیدا می کنند.

مطلب پیشنهادی  ۸ روش آسان درمان بی خوابی و دلایل آن

 

برچسب ها: , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments