آداب صحیح خوابیدن

نکاتی درباره آداب صحیح خوابیدن و آثار آن

نکاتی درباره آداب صحیح خوابیدن و آثار آن

هر یک از ما تقریبا یک سوم یا نیمی از عمر خود را در خواب سپری می کنیم و شاید این از لذت بخش ترین اوقات زندگی نیز به حساب آید. اما با دانستن آداب صحیح خوابیدن خود، می توانیم ضمن برخورداری از لذت خواب، آثار شگفت انگیز دیگر آن در سلامتی جسم و روح را نیز به حداکثر برسانیم.

از این جهت در این مطلب به آداب صحیح خوابیدن پرداخته و مروری بر آن ها خواهیم داشت.

 

آداب صحیح خوابیدن

مکان خوابیدن

هر یک از ما احتمالا می توانیم در هر شرایط خواب را تجربه کرده و در هر جایی به خواب رویم، اما یک خواب راحت و ارزشمند باید در محیطی امن، راحت و با دمای مناسب باشد. شما باید برای خواب خود، مکانی آرام و بی سر و صدا را انتخاب کرده و از هیاهو به دور باشید. روشن نگاه داشتن نور در اتاقی که محل خواب شماست، اختلالگر خواب بوده و ضمن آن، به چشم هایتان نیز صدمه خواهد زد. به خاطر داشته باشید که چشم ها نیازمند تاریکی مطلق در زمان خواب هستند و نباید این مورد را از قلم بیندازید.

به علاوه رختخواب یا تشک تختخواب شما، باید کاملا راحت بوده و دارای فرورفتگی یا بیرون زدگی نباشد. در صورتی که رختخواب یا تشک شما، مشکلاتی دارد، حتما در اسرع وقت نسبت به رفع آن ها اقدام کنید. این مشکلات علاوه بر تاثیرگذاری در کیفیت خواب، ناراحتی های جسمی چون کمردرد را نیز به همراه خواهند داشت.

همچنین از آداب صحیح خوابیدن این است که بالشت شما باید به شکلی انتخاب شود که حین خوابیدن، سر و گردنتان در وضعیت عالی قرار بگیرند. فقدان یک بالشت راحت و طبی، باعث می شود که ضمن تجربه کردن اختلالات خواب، گردن درد نیز به مشکلات شما اضافه شود. از این روی، در کنار آماده کردن تختخواب و رختخواب خود، به فکر تهیه یک بالشت طبی و مناسب با شرایط گردن خود باشید. اگر اطرافیان به شما می گویند که حین خواب خر و پف می کنید، مشکل می تواند به ابعاد بالشت شما، به ویژه ارتفاع آن، بستگی داشته باشد. به علاوه در صورتی که بالشت خصوصیات لازم را نداشته باشد، تنفس شما دچار مشکل شده و اکسیژن رسانی به مغز به خوبی صورت نمی گیرد. این طور است که برخی صبح ها با سردرد و بی حوصلگی از خواب برخاسته و علی رغم این که چندین ساعت خوابیده اید، خود را خسته احساس خواهید کرد.

 

وعده غذای سبک پیش از خواب از آداب صحیح خوابیدن

لازم است که برای داشتن خوابی آرام و موثر، حداقل چند ساعت قبل از خواب غذای سنگین نخورده و از میل کردن غذاهای پرچرب یا با درصد قند بالا خودداری نمایید. بهترین غذا و خوردنی پیش از خواب، غذاهای گیاهی، سالاد و به طور کلی خوردنی های کم کالری هستند. به علاوه در نظر داشته باشید که حداقل دو ساعت قبل از خواب غذای جامد نخورده و به معده خود استراحت بدهید.

 

محیط عاطفی و آداب صحیح خوابیدن

یکی از فاکتورهایی که شاید در آداب صحیح خوابیدن اغلب نادیده می گیریم، قرار گرفتن در محیط عاطفی است. با خوابیدن در محیطی که عزیزان شما در آن به سر می برند، خوابی آرام تر و عمیق تر را تجربه کرده و آثار بهینه ای از آن برداشت خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی  درمان کم خوابی با دمنوش + معرفی 10 نمونه از دمنوش های خواب آور

شکل صحیح خوابیدن

برای این که از خواب خود لذت کافی برده و بالاترین میزان بهره وری را نیز از آن داشته باشید، باید شکل صحیح خوابیدن خود را پیدا کنید. شکل صحیح خوابیدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و این فرمولی نیست که به صورت کلی برای همه افراد یکسان باشد. بیشتر افراد اعم از زن و مرد، شکل خواب جنینی را عالی می یابند. برخی دیگر به پشت خوابیده و تعدادی نیز روی شکم می خوابند. اگر از مشکلات گودی بیش از حد کمر رنج می برید، خواب به شکل جنینی برایتان عالی خواهد بود. البته افرادی که گودی کمر مزمن ندارند، با خوابیدن های طولانی مدت به شکل جنینی، کمر درد را در شکل دیگری تجربه خواهند کرد. اگر ناراحتی هایی در خصوص سوزش سر معده دارید، از خوابیدن به پهلوی راست خودداری ورزید.

 

شکل بیدار شدن در آداب صحیح خوابیدن

گذشته از نکاتی که باید حین خوابیدن رعایت کرده و در نظر داشته باشید، شکل بیدار شدن و برخاستن از بستر خواب نیز اهمیت بسیاری دارد. به یاد داشته باشید که نباید بلافاصله پس از باز کردن چشمان خود، از جای برخاسته و به شکل عمودی یا حتی نشسته قرار بگیرید. ابتدا حداقل یک دقیقه پس از بیدار شدن در تختخواب مانده و سپس به حالت نشسته بلند شوید. حداقل یک دقیقه نیز در حالت نشسته مانده و سپس برخیزید. پس از بلند شدن کامل از بستر خواب، چند حرکت نرمشی و کششی انجام داده و انرژی و نشاط لازم بدن خود را تامین سازید.

به این صورت آثار مثبت خواب کامل و راحت، به بهترین شکل خود را نشان داده و به افزایش کیفیت سلامتی و عملکرد مغزی شما منجر خواهند شد.

برچسب ها: , , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments