خواب کودک

پنج راه حل برای حل مشکل نخوابیدن کودکان

معرفی پنج راه حل برای حل مشکل نخوابیدن کودکان

اگر از والدین بپرسید، بیشتر آن ها با مشکل نخوابیدن کودکان خود، دست و پنجه نرم می کنند. بعضی از والدین ساعت ها برای خواباندن کودک خود وقت گذاشته و آخر با خستگی زیاد و ذهنی پرتنش از اتاق خواب کودک خارج می شوند. حل مشکل نخوابیدن کودکان می تواند هم برای کودک و هم والدین او، بسیار کمک کننده باشد.

کودکان با داشتن خواب مناسب، خلق و خوی بهتری خواهند داشت و والدین نیز خستگی کمتری در روال خواباندن کودک را تجربه می کنند. از این روی در ادامه قصد داریم به معرفی پنج راه حل برای حل مشکل نخوابیدن کودکان بپردازیم.

 

 

حل مشکل نخوابیدن کودکان

راه حل اول: کودک خود را پیش از خواب حمام کنید

حمام کردن کودک پیش از خواب، به ویژه حمام آب گرم و بخار، کمک زیادی خواهد کرد. حمام کردن کودک باعث می شود که عضلات بدن او آرام شده و احساس لختی و خواب آلودگی داشته باشد. به این صورت پس از خشک کردن کامل موها و بدن کودک، او را در تختخواب خوابانده و با کمی نوازش و زمزمه های لالایی، خوابی آرام را برای او فراهم ساخته اید. حتی می توانید به کودک خود فرصت دهید تا زمانی در حمام آب بازی کرده و فعالیت بدنی داشته باشد.

 

 

راه حل دوم حل مشکل نخوابیدن کودکان: جای خواب ثابتی برای کودک در نظر بگیرید

حتما برای کودک خود جای خواب ثابتی در نظر بگیرید. در صورتی که مرتبا فضای خواب کودک خود را عوض می کنید، جای تعجب نیست که با مشکلات خواب وی روبرو شوید. کودک باید جای خواب ثابتی داشته و فضای خواب او مشخص باشد. به این ترتیب نوعی شرطی شدن در او شکل گرفته و با وارد شدن به فضای خواب خود، خواب آلودگی را تجربه خواهد کرد. این تعیین جای خواب مشخص برای کودک، باعث می شود که ساعات خواب او نیز نظم درستی به خود بگیرد و رفته رفته به صورت خودکار، در ساعت مشخص برای خواب آماده شود. بسیاری از کودکان نوپا را می بینیم که حتی در زمان خواب، خود به سمت گهواره یا تختخواب خویش رفته و به این شکل به والدین می فهمانند که برای خواب آماده هستند.

 

 

راه حل سوم: از تکنیک آواز خواندن یا قصه گویی استفاده کنید

این سنتی ترین شکل خواباندن کودکان است و همچنان باید آن را از بهترین روش های حل مشکل نخوابیدن کودکان بدانیم. با آوازخوانی (لالایی گفتن) و قصه گویی می توانید ذهن کودک را آرام ساخته و رفته رفته او را برای به خواب رفتن آماده سازید. کودکان عاشق شنیدن قصه های مختلف هستند و این کار پیش از خواب به آن ها فرصتی می دهد که ضمن لذت بردن از شنیدن قصه های کودکانه، برای خواب آماده شوند. با قصه گویی یا خواندن لالایی، ریتمی منظم به ذهن کودک داده و فرار فکر او به دیگر چیزها را محدود می سازید. به این شکل کودک شما به راحتی به خواب رفته و مشکلی برای خواباندن او نخواهید داشت.

 

مطلب پیشنهادی  بدی های خواب زیاد و ۴ روش درمان آن

راه حل چهارم: فعالیت های بدنی کودک را افزایش دهید

کودکانی که در طول روز فعالیت بدنی زیادی داشته و وقت قابل توجهی را به جست و خیز گذرانده اند، شب را به راحتی خوابیده و مشکلی از این بابت نخواهند داشت. اگر برای خوابیدن کودک خود با مشکلاتی روبرو هستید، سطح فعالیت بدنی او را افزایش دهید. شرایطی را فراهم سازید که کودک در طول روز جست و خیز و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد. خواهید دید که برای خواب شب، حتی نیازی به دخالت شما نبوده و کودک به راحتی به خواب خواهد رفت. این موضوع را حتما در مواقعی که کودک خود را به پارک و مراکز تفریحی برده یا ساعاتی را در میهمانی بوده اید، تجربه کرده اید.

 

 

راه حل پنجم حل مشکل نخوابیدن کودکان: تغذیه کودکان پیش از خواب را مدیریت کنید

کودکانی که پیش از خواب خوردنی های شیرین می خورند، معمولا بارها سخت تر به خواب می روند. این کاملا طبیعی هم به نظر می رسد، کودکی که شیرینی و مواد قندی دریافت کرده، انرژی مضاعفی به دست آورده و به هیچ وجه آمادگی خوابیدن ندارد. هر آن قدر که سعی در خواباندن چنین کودکی کنید، آن قدرها موفق نخواهید بود. در عوض با مدیریت تغذیه کودک در ساعات پیش از زمان خواب او، می تواند سیستم بدنی کودک را برای خواب آماده کرده و از ترزیق انرژی مضاعف به وی درست در زمان خواب بپرهیزید.

 

 

نکته:

در نظر داشته باشید که با استفاده از جمیع موارد فوق و در کنار هم قرار دادن آن ها، می توانید بهترین شکل از حل مشکل نخوابیدن کودکان را در اختیار داشته و به راحتی بیشتری کودک خود را بخوابانید.

به این مطلب رای دهید

برچسب ها: , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments