علل خواب

چرا خواب می بینیم؟ رموز خواب و رویا دیدن چیست؟

چرخه خواب چیز پیچیده ای است و تنها بخشی از آن را هنگام بیداری به خاطر می آوریم که به همان زمان rem خواب همراه با حرکات تند چشم، مربوط می شود. در حقیقت ما تنها رویاهایی که در این بخش دیده ایم را به خاطر می آوریم. اما در این جا به دنبال آن هستیم که ببینیم چرا خواب می بینیم؟

چرا خواب می بینیم؟

نخست باید بگوییم که ما مرتبا خواب می بینیم، اما تنها بخشی از خواب های خود را به خاطر می آوریم و بخش بزرگی از آن ها را به فراموشی می سپاریم. خواب دیدن حاصل ارتباطی میان بخشی از پیام رسان های عصبی مغز است. نورون ها ماده ای را در لابه لای تار و پود خود ترشح کرده و رویاهای فرد شکل می گیرند. البته این تنها وجه فیزیکی آن است و به هیچ وجه نمی توان خواب دیدن و رویابینی را تنها به عالم فیزیک مرتبط دانست. بدیهی است که رویا دیدن و این که چرا خواب می بینیم به جهان غیرمادی نیز مربوط است.

ما به دلایل مختلفی خواب می بینیم. بنابراین خواب های ما در دسته بندی های مختلفی جای می گیرند.

فعالیت های روزمره

رویاهای شبانه حاصل فعالیت های روزمره ما هستند. در حقیقت در زمان بیداری اطلاعات و وقایع در ذهن ما جمع آوری شده و در طول خواب، مغز این اطلاعات به دست آمده را زیر و رو کرده و از آن ها رویاهایی خلق می کند.

مطالعات، مشاهدات و به طور کلی تجربیاتی که در زمان بیداری داریم، حتی کوچکترین و بی اهمیت ترین آن ها، بخشی از خواب های شبانه ما را شکل می دهند. این که چرا خواب می بینیم تا حدود زیادی به تجربیات روز ما بستگی دارد. درست به همین دلیل است که یک روز پرتنش را با شبی پرکابوس دنبال می کنیم و خواب های یک روز شادی و عالی، خواب هایی طلایی خواهند بود.

 احساسات و افکار

بخشی دیگر از خواب هایی که می بینیم به احساسات ما مربوط هستند. به طور نمونه وقتی برای کسی بیش از حد دلتنگ هستیم، او را در خواب خواهیم دید. همین طور افکاری که در روز داشته و با آن ها سر و کار داشته ایم، در وقت خواب (به ویژه rem) به شکلی دیگر تعبیر خواهند شد.

شادی ها و غصه های روز، در خواب خود را به شکلی دیگر نشان می دهند. شاید مدت ها بعد متوجه ارتباط خواب های خود با افکار و احساسات روزانه تان شوید، اما این حقیقتی است که قابل انکار نیست. به علاوه گاهی اوقات بیماری های مختلف، تب و مانند آن، زمینه ساز کابوس دیدن هستند و به ویژه کودکان را درگیر خود می سازند. در بزرگسالان نیز استرس های روزانه، زمینه ساز کابوس ها و خواب های پرتنش شبانه می شوند.

رویاهای سرگردان

اما بخش دیگری از رویاها و خواب های ما، کاملا سرگردان و بی هدف هستند. این خواب ها از جایی ریشه نگرفته و احتمالا معنای خاصی نیز در زندگی شما ندارند. اما بعضی از این خواب ها به نوعی مفسر آینده هستند و روایات مختلفی در خصوص آن ها وجود دارد. طبق تحقیقات دانشمندان، برخی از افراد قادر به پرواز دادن روح خود و پیش آگاهی نسبت به وقایعی هستند که در آینده رخ خواهد داد. این پیش آگاهی به شکل رویاهای صادقه در خواب دیده شده و می توان به وسیله آن ها، خواب هایی دید که در آینده نزدیک یا دور، اتفاقاتی بر مبنای آن ها رخ می دهد.

نباید به خواب به صورت منفرد نگاه کنیم؛ خواب چیزی پیچیده است که هر ساعت از آن می تواند به شکلی متفاوت پیش رود و قرار هم نیست که تمام بخش های آن را به خاطر بیاوریم.

مطلب پیشنهادی  نکاتی درباره آداب صحیح خوابیدن و آثار آن
برچسب ها: , , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments