خواب راحت

چگونه خواب راحت و عمیق داشته باشیم؟ (۶ نکته طلایی)

داشتن خواب راحت این روزها برای بسیاری از افراد تبدیل به یک رویای بزرگ شده است. مشکلات و دغدغه های روزانه به همراه ورود تکنولوژی به زندگی ما، مشکلاتی را به وجود آورده که یکی از آن ها، خواب های سطحی و غیر مفید است. اما خوشبختانه روش هایی وجود دارند که می توان با بهره گیری از آن ها، تجربه خواب راحت و عمیق را از آن خود کنیم. با ما در این مطلب همراه باشید تا با راهکارهای مهمی که شما را در این زمینه کمک می کند، آشنا شوید:

راهکارهایی برای خواب راحت و عمیق

مطمئناً همه ما می خواهیم بهتر بخوابیم، اما کسانی که در طول روز تلاش می کنند عملکرد و آمادگی خود را برای خواب راحت بهبود بخشند، چرا که آن ها می دانند خواب عمیق تا چه اندازه برای بدن مفید و لازم است. خواب عمیق به زبان فنی این است که فرکانس های مغز شما در پایین ترین حالت و شما نیز در عمیق ترین حالت خواب خود هستید، به گونه ای که بیدار کردن شما از خواب سخت خواهد بود. خواب عمیق زمانی رخ می دهد که بدن ما در حال بهبودی است و می خواهد آلام روز گذشته را جبران نماید. در این حالت افراد می گویند خواب راحت و خوبی را تجربه کرده اند و استراحت نموده اند، چرا که آن ها خواب عمیقی داشته اند.

 

چند نکته که برای داشتن خواب راحت و عمیق باید بدانید

اول از همه، باید بدانید هر کسی که علاقه مند به بهبود خواب باشد، اصول اساسی را برای استراحت در شب رعایت نماید:

غذای سالم میل کنید و به طور منظم ورزش نمایید. منابع سر و صدای یا حواس پرتی را از اتاق خواب خود حذف کرده و از شمع هایی آرامش بخش، ماسک شب یا حتی خاموشی ها بهره بگیرید. علاوه بر این موارد شما می بایست این نکات را برای داشتن خواب راحت رعایت نماید:

 

یک ساعت قبل از خواب، چراغ های تند و تیز را خاموش کنید

همه ما زندگی های شلوغ و پر از هیاهویی را تجربه می کنیم. شب که می شود چراغ ها را روشن می کنیم، به سراغ تبلت، موبایل و تلویزیون می رویم. یک ساعت قبل از خواب چراغ ها را ملایم کرده و استفاده از این تکنولوژی ها را به حداقل ممکن برسانید. این کارها به داشتن یک خواب راحت و عمیق کمک کرده و شما را در چرخه صحیحی از خواب قرار می دهد.

 

هر شب و حتی در آخر هفته، ساعت خواب یکسانی داشته باشید

تغییر ساعت خواب می تواند تاثیر بدی را روی چرخه خواب شما داشته باشد و خواب راحت را از شما بدزد. لذا لازم است تا زمان خوابیدن خود را به یک عادت ترک نشده تبدیل کنید و هر شب در همان ساعت بخوابید. بدون تردید این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای خواب راحت و عمیق انجام دهید.

 

برای داشتن خواب راحت و عمیق باید دمای اتاق خواب را در دمای مناسب تنظیم کنید

بعضی ها دوست دارنددر یک محیط گرم بخوابند در حالی که برخی دیگر فضای سرد را ترجیح می دهند. اما علم فیزیولوژی می گوید که دمای متوسط برای استراحت درست بدن در شب در حدود ۶۷ درجه فارنهایت (۱۹٫۵ درجه سانتیگراد) است. لذا بهتر است دمای اتاق خواب را روی این درجه تنظیم کنید تا خوابی آسوده و عمیق را تجربه نمایید.

 

خوردن وعده های غذایی سنگین خود را پیش از ساعت خواب قرار ندهید

همه ما زندگی فعالی داریم و اغلب برای رفتن به باشگاه با کمبود وقت مواجه می شویم. حتی برخی از ما درست قبل از آماده شدن و بسیار با عجله چیزی میل می کنیم تا آماده رفتن به سر کار شویم. اما به شما پیشنهاد می کنیم برای داشتن خواب راحت، حتما سه ساعت قبل از خوابیدن، غذاهای سنگین نخورید چرا که به طور مستقیم روی خواب شما تاثیر می گذارد.

 

استرس را رها کنید

البته گفتن این جمله به مراتب نسبت به عمل کردن به آن آسان تر است. اما یکی از بهترین روش های تجربه خواب راحت و عمیق این است که پیش از رفتن به تخت خواب، استرس را کنار بگذارید و تمامی مواردی که ذهن شما را درگیر می کند را به بعد از بیدار شدن از خواب موکول کنید. زمان خواب را تنها به استراحت کردن و خوابیدن اختصاص دهید تا صبح روز بعد با انرژی کافی فعالیت های خود را از سر بگیرید.

 

برای داشتن خواب راحت و عمیق باید تخت خواب و تشک راحتی تهیه کنید

مسلما هیچ کس نمی تواند روی تخت و تشک ناراحتی به خواب عمیق فرو رود. به این منظور لازم است شما اصول اولیه خواب راحت را برای خود ایجاد کنید. تخت و تشکی تهیه کنید که بدن شما را در بهترین حالت خود قرار می دهد. درست است که تشک های طبی و استاندارد کمی گران قیمت هستند، اما در عوض شما می توانید از سلامت بدن و همچنین تجربه خواب راحت و عمیق خود اطمینان پیدا کنید.

همان طور که خواندید، داشتن خواب راحت می تواند کار سختی نباشد. کافی است استرس را از خود دور کنیم و محیطی مناسب را برای خوابیدن ایجاد نماییم. یک مکان آرامش بخش، تخت خوابی راحت و ذهنی آسوده، می تواند برای ما در تجربه خواب راحت و عمیق، کمک کننده باشد.

برچسب ها: , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments