دانستنی درباره خواب

۶ مورد از دانستنی های خواب که نمی دانستید

خوابیدن یکی از مرموزترین حالات انسان است. شاید باید گفت که خواب نعمتی الهی است که به بشر داده شده تا هر آن چه در طول روز بر او گذشته را به فراموشی بسپارد. اما آیا می دانید که همین خواب به ظاهر ساده و در باطن پیچیده، دارای نکته های بسیار جالبی است؟ در اینجا قصد داریم برخی از مهم ترین و جالب ترین دانستنی های خواب را دنبال کنیم و ببینم در این عادت همیشگی انسان چه حقایقی نهفته است.

ما بیشتر خواب های خود را فراموش می کنیم

این حقیقت دارد که بیشتر زمان خواب را در حال خواب و رویا دیدن هستیم، اما تنها تعداد اندکی از آن ها را به خاطر می آوریم. این بدیهی است، ما زمان زیادی از عمر خویش را در خواب سپری می کنیم و اگر قرار باشد تمام رویاهای زمان خواب را به خاطر بیاوریم، به چیز پیچیده ای برخورد خواهیم کرد.

پیش بینی در خواب

جالب است بدانید که برخی از افراد وقایعی تلخ و ناگوار را در خواب خود پیش بینی کرده اند. به واقع آن ها با دیدن رویاهای ناگوار و شوم، از رخ دادن اتفاقی بد در آینده نزدیک یا دور، آگاه شده اند. به طور مثال مارک تواین نویسنده، پیشتر مرگ برادر عزیز خویش را در خواب دیده بود. در جایی دیگر آبراهام لینکلن، در مورد ترور و قتل خود خواب دیده و آن را در دفترچه خاطراتش نوشته بود.

حتی جالب است بدانید که حداقل ۲۰ نفر درباره غرق شدن کشتی تایتانیک خواب دیده و آن را هشدار داده بودند.

تفاوت میان خواب دیدن زنان و مردان

بسیاری از فعالیت های اجتماعی و موضوعات در جهان هستی میان مرد و زن، متفاوت است؛ اما جالب است بدانید که خواب دیدن نیز میان مرد و زن فرق دارد. دانستنی های خواب می گوید؛ رویاهایی که زنان در خواب می بینند با خواب مردان متفاوت است. زن ها کابوس های بیشتری می بینند و اضطراب افزون تری را در خواب های خود تجربه می کنند. در حالی که مردان یادآوری بهتری از خواب ها و رویاهای شبانه خویش دارند و به اندازه ۲۰ درصد بیشتر از زنان خواب های خود را به یاد می آورند.

فراموش کردن رویا با زنگ هشدار بیدار باش

اگر عادت دارید که صبح ها با زنگ ساعت از خواب بیدار شوید، باید بگوییم که شانس به یادآوری خواب های شبانه خود را تا حدود زیادی از دست داده اید. بیدار شدن با زنگ هشدار ساعت، باعث می شود که مغز و ذهن شما بلافاصله از دنیای رویاهای شبانه منقطع شده و به بیداری روز و هشیاری کامل برسد. به این صورت فرصت به یاد آوردن خواب هایی که در طول شب دیده اید، به شدت کاهش می یابد و احتمال به یادآوری آن ها بسیار کم می شود.

مطلب پیشنهادی  چرا خواب می بینیم؟ رموز خواب و رویا دیدن چیست؟

ارتباط افسردگی و خواب

افسردگی و انواع اختلال خواب در ارتباط مستقیم با هم قرار دارند. افرادی که از اختلالات خواب رنج برده و زمان زیادی را در بی خوابی های شبانه سپری می کنند، با احتمال زیادی در ریسک ابتلا به افسردگی قرار می گیرند. به ویژه عده ای که مدت زمان زیادی را تا به خواب رفتن، با بی قراری سپری می کنند، بیشتر در ریسک افسردگی قرار خواهند داشت.

یادگیری در زمان خواب

این یک حقیقت قابل تامل از دانستنی های خواب است که یادگیری در خواب، ایجاد می ود. اگر به خاطر داشته باشید حتی تکنیک هایی برای یادگیری زبان خارجی در خواب معرفی شده و بسیاری از افراد از این الگوها برای یادگیری زبان خارجی بهره برده اند. این موضوع حتی در حل مسائل نیز کاربرد دارد. آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که پیش از خواب به مساله ای فکر کرده و سپس خوابیده باشید؟ در این شرایط پس از بیدار شدن احساس می کنید که در طول خواب نیز در حال بررسی و تجزیه و تحلیل آن مساله بوده و حتی گاهی اوقات به پاسخ های کمک کننده ای نیز دست یافته اید.

برچسب ها: , ,
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments